Лікування каналів зуба
Усередині зуба в товщі дентину є невеликий простір, де знаходяться кровоносні судини і нервові закінчення. Вони входять через верхівку кореня зуба всередину, проходять по всій довжині кореня і займають невелику камеру всередині коронкової частини. Все разом це називається – пульпа. Якщо карієс не лікувати, то інфекція рано чи пізно добереться до пульпи і почнеться її запалення, яке називається – пульпіт.
Запалення супроводжується набряком пульпи, а так як простір зуба замкнутий, то стискається нерв, що призводить до сильного болю. Так як зуби пов’язані з нервовими закінченнями, іноді важко визначити причинний зуб. Болить вся сторона щелепи. Якщо болі не проходять, а вночі посилюються, значить, запалення поширюється далі в канали. Якщо не звернутися на цьому етапі до лікаря, а намагатися заглушити біль знеболюючими таблетками, то інфекція нікуди не зникне. Вона перейде з каналів зуба в кістку щелепи, і процес буде тривати вже там.
Таке запалення кістки біля верхівки зуба називається періодонтит. Лікувати його набагато складніше. Якщо і в цей момент не звернутись до лікаря, то запалення або буде далі активно поширюватися або перейде в хронічну форму. У хронічній формі кістка біля верхівки зуба заміщається гранулематозною тканиною або гранульомою. В обох випадках, зуб, швидше за все, доведеться видалити. Тому, якщо карієс не вилікували своєчасно і з’явилися болі, особливо нічні, треба відразу йти до стоматолога. Чим глибша порожнина в зубі, тим більше шансів, що треба лікувати канали.
Глибокий карієс, це завжди потенційний пульпіт. Простий огляд один раз на рік, збереже вам нерви, в буквальному сенсі, і, звичайно, гроші, так як лікування каналів зуба це досить дороге і не проста справа. Якщо ж все-таки карієс перейшов в пульпіт, то чим раніше ви звернетеся до лікаря, тим більше шансів, що після лікування каналів зуб залишиться на своєму місці, а не буде видалений.
Традиційна схема лікування каналів
Перед лікуванням каналів лікар повинен зробити знімок зуба. Зуби часто мають кілька коренів. Для успішного лікування запалення, необхідно знайти всі канали. Для цього зараз використовується радіовізіограф, на ньому робляться цифрові знімки зубів. Такі знімки дозволяють зробити діагностику і планування лікування більш прогнозованим. Будьте готові, що на етапах лікування доведеться зробити ще 1-2 знімка, а коли канали будуть запломбовані, контрольний знімок, щоб оцінити якість лікування. Якщо корені мають складну конфігурацію, може бути необхідний додатковий об’ємний 3D знімок.
Якщо змін в кістці за верхівками коренів не спостерігається, то лікування каналів проходить зазвичай за наступною схемою. Після анестезії доктор за допомогою алмазного бору відкриває вхід в пульпарну камеру, знаходить входи в канали. Що, до речі, не завжди зробити просто. Потім спеціальним інструментом розширює канали на всю довжину.
Після просушування каналу, лікар герметично запломбовує його на всю довжину. Для цього сьогодні використовується гаряча і холодна гутаперча, зі спеціальним полімерним цементом.
Забезпечити довгострокову герметичність верхівки каналу, використовуючи один цемент неможливо, так як він поступово розчиняється. Іноді зустрічаються зуби, канали яких непрохідні. Це пов’язано з відкладенням солей кальцію усередині каналів або складною конфігурацією внутрішньокореневих ходів, але таке трапляється не так часто.
Коли канал запломбований, зазвичай ставиться тимчасова пломба, а в наступне відвідування відновлюється коронкова частина зуба.
Відновлення зуба після лікування каналів дуже відповідальний етап. Зуб часто посилюється одним або декількома внутрішньоканальними штифтами, а після відновлення покривається коронкою.
Прогноз якості пломбування каналів безпосередньо залежить від їх анатомічної конфігурації і прохідності. Якщо прості канали може зробити будь-який кваліфікований терапевт, то канал викривлений або важкопрохідний зробити під силу, тільки спеціально навченому лікарю. Такий лікар має пройти спеціалізовані ендодонтичні курси і вміти застосовувати всі сучасні методики. “Стоматологія 777” обладнана всім необхідним для якісного лікування каналів, а наші лікарі мають достатній досвід і знання, щоб впорається з каналами будь-якої складності. Якщо пацієнт звернувся вчасно, зуб після пломбування каналів зберігається в роті багато років. Але все ж краще не дотягувати до пульпіту, а вчасно робити огляди і пломбування зубів.
У чому проявляється майстерність лікаря при лікуванні каналів зуба
Перш за все, зауважимо, що лікування каналів здійснюється в повному сенсі на дотик. Адже лікар не має можливості спостерігати за тим, що і як відбувається в кореневому каналі в процесі його маніпуляцій.
Треба видалити всі бактерії, не пошкодити при цьому стінки каналу, використовуючи найтонші і гнучкі інструменти – файли, беручи їх по черзі всі більшого діаметра.
Мікрорухи руки повинні бути ніжними, вивіреними, витонченими.
Чим складніший канал, тим важче його «пройти», тим більше потрібно часу і напруги:
- З особливою ретельністю потрібно очистити пульпову камеру і кореневі канали від бактерій.
- Потім треба сформувати канал, тобто надати йому, по можливості, випрямлену форму, зробити максимально рівні, гладкі стінки.
- Після того, як буде проведено медикаментозне лікування каналу і знята тимчасова пломба, настає черговий відповідальний етап роботи лікаря: кореневий канал треба заповнити пломбувальним матеріалом так, щоб не було мало і не було багато – в точності.
Якщо матеріал не досягне верхівки кореня (в частині його звуження), то тут зазвичай виникає запальний процес.
Якщо ж матеріал покладений з надлишком, виступає за розширену частину кореня, то це спричинить хворобливі відчуття після відновлення зуба.
І знову лікаря доводиться діяти на дотик, керуючись інтуїцією. Проконтролювати свою роботу можна за допомогою рентгенівського знімка.
Особливий випадок ендодонтичного лікування, коли лікарю доводиться перепломбовувати канал (и) уже пролікованого зуба:
- потрібно зняти стару пломбу на поверхні зуба,
- потім видалити стару пломбу з кореневого каналу. Нерідко вона дуже щільна ( «закальціювалась»), тісно прилягає до стінок кореневого каналу. При видаленні пломбувального матеріалу можливо поломка інструменту – тонкого, гнучкого стержня (файлу).
Ще більш напружений для лікаря (та й для пацієнта) випадок, коли трапляється викривлений кореневий канал.
Його «проходження» матиме наслідком те, що можна ненавмисно порушити стінку каналу або поламати файл. Страшного нічого не станеться, але зусиль для ефективного лікування потрібно більше.
Ось чому відповідальний лікар завжди попереджає пацієнта про складність лікування, якщо виявляє викривлений канал.
Запам’ятайте!
Надійно вилікувати зуб і забезпечити його довголіття можливо при трьох основних умов:
- Перше – лікар неухильно дотримується методики лікування і використовує якісні матеріали. Це ми Вам гарантуємо.
- Друге – після лікування каналів пацієнт повністю здійснює рекомендації лікаря щодо відновлення коронкової частини зуба (реставрація, коронка – по ситуації). Дана умова залежить тільки від Вас.
- Третє – пацієнт періодично проходить обстеження з приводу пролікованих зубів, щоб вчасно здійснити профілактичні заходи. Це ми також гарантуємо. Вам треба показуватися лікареві в терміни, які він порекомендує.